Blog › A Beagle: Ilyen ez az édes vadász

A Beagle: Ilyen ez az édes vadász

 

A Beagle híresen könnyen lopja be magát az emberek szívébe, hiszen elég egy pillantás azokkal a cuki szemeivel és a legtöbben már el is olvadnak. De ez csak a látszat! Ez a kutya egy igazán sokoldalú kedvenc, akivel az élet nagyon szórakoztató lehet. Ha szeretnéd tudni, mire számíthatsz egy Beagle mellett és hogyan őrizheted meg az aktivitását és az egészségét, tarts velünk!

 

A Beagle, mint vadászkutya és határőr

A beagle vadászat közben

Ezt a kedves kiskutyát az tette tökéletes vadászkutyává, hogy erős vadászösztönnel és hihetetlenül kifinomult szaglással rendelkezik, ráadásul a rövid lábaival nagyon gyorsan képes futni. Eredményesen és szívesen is vadászik, de a nyulak, vaddisznók és őzek hajtásában is kiemelt szerepe volt.

Tudományos kutatásokban gyakran használják és a szaglása miatta a határőrség is előszeretettel beveti: könnyen megtalálja az illegális élelmiszert, növényeket, állatokat.

Nagyon intelligens kutya, ez pedig még inkább alkalmassá teszi az ilyen komplex feladatokra, úgyhogy ha szeretnél egy játékos, sportos és egyben okos háziállatot, akkor a Beagle Neked való!

 

Milyen a Beagle? Hogyan viselkedik?

 

 A Beagle alapból egy kedves, játékos és nagyon szociális kutyus, akinek nem okoz gondot az, ha be kell illeszkednie egy családba, vagy egy nagyobb kutyaközösségbe. A gyerekekkel nagyon jól kijön, ezért szuper családi kutya válik belőle.

Beagle személyisége

A vadászösztön az évek és a tenyésztés során nem veszett ki belőle, ezért amikor a szabadban van, szinte bármi után megiramodik, ami él és mozog. Ilyenkor nehéz féken tartani, nem feltétlenül fog hallgatni a gazdájára, hiszen annyira belemerül a vadászatba, hogy szinte semmi másra nem tud figyelni.

Kalandvágyó és kíváncsi kutyus, aki erősen ragaszkodik a gazdájához. A gyerekes játékosság egészen felnőtt koráig jellemző rá, olyan, mint egy örök fiatal. Nagyon nem szeretnek egyedül lenni, a magány rosszat tesz nekik ezért nem szabad hosszú ideig egyedül hagyni őket.

A Beagle sok mozgást igényel, hiszen ez a vérében van. Nagyon élvezi az erdei sétákat és túrákat, ahol mindig észrevesz egy-két üldözőbe vehető állatkát – ennek pedig külön örül. A gazdi talán ezt kevésbé díjjazza, de ez a kutya már csak ilyen.

Házban is lehet tartani, de annyira nem ajánlott, mivel a nagy mozgásigényét jobban ki tudja élni egy nagy udvaron, mint a négy fal közé zárva. Arra azonban számítani kell, hogy minden lehetséges módon meg fog próbálni megszökni. Nem azért, mert rosszul érzi magát a gazdija mellett, hanem azért, mert hihetetlen kalandvágy él benne.

Egy Beagle gazdi így írt róla: „Van eszük, csak sajnos használják is”. Utalva ezzel arra, hogy kinyitnak minden zárat, átmásznak minden kerítést és annyi furfangos dolgot csinálnak, hogy ki sem néznéd belőlük.

 

Hogyan ápold a Beagle kutyusodat? Mi kell ahhoz, hogy egészséges legyen?

 

Szerencsére ezeknek a kutyáknak az ápolása nem okoz nagy gondot még úgy sem, hogy a szabadban minden létező koszos helyre beszaladnak. A rövid szőrüket nem nehéz tisztán tartani és napi fésülést sem igényelnek – elég ezt csupán 2-3 naponta elvégezni. Fürdetni bőven elég őket évente kétszer: ilyenkor használj valamilyen bőrbarát kutyasampont és alaposan szárítsd is meg a kiskutyádat.

A fülükre érdemes odafigyelni, mivel nagyon hajlamosak a fülgyulladásra! Naponta, két naponta fontos áttörölni száraz vattapamaccsal és a speciális fültisztító folyadékok használata is javasolt.

A karmait – főleg akkor, ha ritkán sétáltatod betonon vagy kavicsos talajon – időnként le kell vágni. A Beagle sajnos több bőrbetegségre, szembetegségre, szív-és érrendszeri problémára és idegrendszeri megbetegedésre is hajlamos, ezért a gyakori állatorvosi ellenőrzésnek igen nagy szerepe van az életükben, továbbá kiemelt fontosságú, hogy ne hízzanak el.

Ápoláshoz használható eszközök-és anyagok a Kincsem Állatpatika polcán

 

Hogyan tápláld a Beagle kutyusodat?

 

A Beagle kutyák rengeteget lennének képesek enni és nem csak a saját tápjukból. Szívesen csenik el az emberi ételmaradékokat, édességet és csokoládét is, ezért nagyon figyelj oda arra, hogy ez ne történhessen meg!

A beagle etetése

Ez a kutyus sajnos hajlamos az elhízásra – az imént említett okok miatt is – ezért a táplálásánál mindig törekedni kell a mértékletességre és arra, hogy az állat eleget mozogjon. Általában közepes testű kutyáknak való, minőségi száraztáppal lehet etetni, de speciális fajtatápot is könnyedén találhatsz a számára.

Az napi adag általában 15-20 dkg, amit érdemes két részre bontani, de ez teljesen tápfüggő, így a csomagoláson jelzett mennyiség az iránymutató. A tápon kívül adhatsz neki tojást, túrót, joghurtot, kefirt és zöldségeket is.

Természetesen jutalomfalatot nyugodtan adhatsz neki, de ezt is csak mértékkel!

A kutya etetéséről szóló, részletesebb cikkünket is olvasd el!

Milyen egy Beagle nevelése?

 

A Beagle nagyon okos, így könnyen és gyorsan tanul, de csakis akkor, ha pozitív megerősítést kap. A fegyelmezés nem lesz nála hatásos, hiszen csak megmakacsolja magát tőle és egyre kevésbé lesz együttműködő. Fontos a nevelésénél, hogy egy cselekedete után egyféle visszajelzést kapjon. Ha rossz fát tesz a tűzre és Te leszidod, ne engedd, hogy a gyerekek vagy bárki más azonnal játsszon vele, vagy megszeretgesse, mivel így nem fogja érteni, hogy jót, vagy rosszat tett-e. (Ez egyébként minden kutyánál igaz)

Egy Beagle kutyust tartani nem mindig egyszerű, hiszen amilyen okosak, akkora csínytevő. Nehéz leszoktatni arról, hogy elcsenjen minden létező ételt és felborogassa a benti kukákat finom falatok után kutatva, de a nagyobb gond a sétáltatások közben szokott lenni.

Mivel nagyon erős vadászösztönnel rendelkezik, még egy jól nevelt kutyánál is könnyen előfordulhat, hogy a szabadban egyszerűen meg sem hallja a gazdáját. Amikor elindul egy vad után, nehéz visszahívni és irányítani, van, amelyik ebet egyáltalán nem is lehet. A Beagle tartása nem való mindenkinek, ez az állat kezdőknek nem, inkább tapasztalt gazdákhoz ideális.

Nagyon szereti a társaságot, embereket és kutyákat egyaránt, így a nevelésénél fontos arra is figyelni, hogy sokat legyen közösségben és keveset egyedül.

 

Mire figyelj, ha Beagle kutyust szeretnél magadnak?

 

1. Ha elindul egy vad után, nehéz lesz engedelmességre bírni.

2. Önfejű állat, néha nem egyszerű rávenni az utasítások követésére.

3. Hajlamos rombolni: házon kívül-és belül is.

4. Tehetségesek, ha szökésről van szó.

5. Könnyen tanul, de kell hozzá egy tapasztalt, határozott gazdi.

6. Hajlamos az elhízásra, ezért erre mindig oda kell figyelni.

 

A Beagle kutyusok igazi kis egyéniségek, akik rengeteg játékot és vidámságot képesek a hétköznapokba csempészni. Időnként nehéz velük, ezért nem árt egy erős idegrendszer is melléjük, de ha nem riaszt vissza egy kis kihívás, bátran vegyél magadhoz egy ilyen vérbeli vadászkutyát! Egy dolog nagyon fontos és ezt sok Beagle gazdi ki is emeli: Ne a megjelenése miatt válaszd! Ha így teszel és nem veszed figyelembe a személyiségét, könnyen csalódás lehet a vége, ez pedig sem Neked, sem a kutyának nem lenne jó.

 

Link