Blog › Mit tehetsz a kutya hasmenés ellen? Milyen készítmények segítenek?
Milyen vény nélküli készítmények ideálisak kutya hasmenés ellen? Hogyan enyhítheted kedvenced kínzó tüneteit, és hogyan segíthetsz neki elkerülni a kiszáradást? Megnézzük, mire lehet szükséged, ha kutyusod gyomra rendetlenkedik, és mikor jön el az a pillanat, amikor már mindenképp állatorvosi segítséget kell kérned. Tarts velünk, ugyanis a hasmenés egy nagyon gyakori tünet, amivel minden gazdinak érdemes foglalkoznia!
A kutya hasmenést rengeteg minden kiválthatja, az okok egy része pedig olyan jellegű, amit otthon, házi körülmények között is lehet kezelni. Hasmenést okozhat például egy olyan egyszerű dolog is, mint a túlevés és a habzsolás, vagy az izgatottság, de ilyen következménye lehet a gyomrot érintő fertőzéseknek, a rossz minőségű tápláléknak, illetve az allergiának is.
Komoly problémák, például a parvovírusos bélgyulladás, a mérgezés, vagy éppen daganatos megbetegedések is állhatnak a háttérben, ezért fontos megfelelő körültekintéssel kezelni ezt a helyzetet.
A hasmenés egy alattomos állapot, állatok esetében pedig különösen, ugyanis ők nem tudják olyan egyértelműen jelezni a problémájukat, mint mi, emberek. A hasmenés gyakran magától elmúlik, de akár rövid idő alatt is komoly károkat okozhat, például:
Ha úgy ítéled meg, kedvenced csak sokat evett, vagy valamivel megrontotta a gyomrát, de nem áll egyéb ok a háttérben, akkor egy-két nap diéta valószínűleg segíteni fog. Ilyenkor ne adj kedvencednek nagyon zsíros ételeket, csökkentsd adagját, hogy kicsit tehermentesítsd a gyomrát és a beleit, és persze jutalomfalatot se kapjon. Gondoskodj róla, hogy mindeközben eleget igyon, ugyanis ez nagyon fontos!
Abban az esetben, ha a hasmenést ételallergia okozza, akkor a tünetek nem fognak elmúlni pár nap alatt, és valószínűleg viszketés is jelentkezni fog. Fontos az állatorvosi kivizsgálás, az allergiateszt, vagy az eliminációs diéta. Hosszabb távon a hypoallergén kutyatápok jelenthetnek megoldást.
Hasmenés esetén nagyon fontos a kiszáradás megelőzése, de a gyomor és a bélflóra támogatása is elengedhetetlen. Ha kedvenced hasmenéssel küzd, vagy olyan betegsége van, ami megviseli a bélrendszert, akkor fontos beszerezni valamilyen bélflóra támogató pasztát vagy port. Ezek általában nagyon könnyen adagolhatók még étvágytalanság esetén is, és segítik a bél regenerálódását, enyhítik a hasmenést, illetve támogatják a megfelelő tápanyagfelszívást.
Meglepően sok kutyus küzd szorongással, stresszel és egyéb mentális nehézséggel, ezek a problémák pedig gyakran hasmenés és hányás formájában jelentkeznek. Ilyen tüneteket válthat ki az, ha kutyusod egyedül marad a lakásban, ha új kedvenc érkezik a családba, ha kisbaba születik, ha állatorvosi rendelőbe kell menni, vagy éppen ha egy hosszabb utazásra kerül a sor. Jó megoldás lehet egy speciális kutya nyugtatú, mint például a Relaxa-Bits tabletta.
A kutya hasmenés bizonyos esetekben nem játék, ugyanis súlyos betegségek, életveszélyes állapotok is állhatnak a háttérben. Mikor fordulj azonnal orvoshoz?
Ha kérdésed lenne a kutyus hasmenésével kapcsolatban, keresd bátran kollégáinkat!