Blog › Csüdsömör: Ezekkel segíthetsz a lovadnak!

Csüdsömör: Ezekkel segíthetsz a lovadnak!

 

Csüdsömör: megelőzés, gyógyításA csüdsömör a tavaszi-és az őszi időszak egyik nagyon gyakori lóbetegsége, amiről mindenképpen fontos beszélnünk, hiszen akár a lovak lesántulásához is vezethet. A következő cikkben nagyon röviden olvashatsz magáról a betegségről, majd annak megelőzési-és kezelési lehetőségeiről is. Mutatunk pár szuper megoldást!

Ha imádod a lovadat, tarts velünk!

 

Mi az a csüdsömör? Miért alakul ki?

 

A csüdsömör egy olyan betegség, ami a ló lábait-és patáját érinti. Legtöbbször tavasszal-és ősszel jelent problémát, mivel az állapotért leggyakrabban felelős Dermatophilus congolensis nevű baktérium imádja a sáros, nyirkos, enyhe időt. Ezek a bacik egy egészséges állat patáján is ott vannak, de ha a bőrt valami felsérti vagy az állandó nedvesség meggyengíti, akkor súlyos gyulladást okozhatnak.

Ez egy igen fájdalmas-és veszélyes folyamat, hiszen a baktériumok károsítják az állat szöveteit, aminek következtében a lovad akár le is sántulhat.

 

Milyen tünetei vannak a csüdsömörnek?

 

  • Mélyen berepedezett bőr
  • Szőrhullás
  • Fehér, zöldes vagy sárgás váladékképződés
  • Vöröses, gyulladt foltok a bőrön
  • Meleg, duzzadt végtagok
  • Sántaság
  • Erős varasodás

 

Ha ezek közül bármelyiket észreveszed a lovad lábain – vagy bármilyen más elváltozást – azonnal keress fel egy állatorvost! Ne próbálkozz otthoni diagnosztizálással-és gyógyítással, hiszen azzal többet árthatsz, mint segíthetsz.

 

 

A csüdsömör kezelése: Hogyan gyógyítható?

 

Amikor kiderül, hogy a lovad csüdsömörben szenved, fel kell készülnöd arra, hogy a gyógyulás eltarthat pár hétig. Először is nagyon fontos, hogy az állat ne legyen nyirkos, sáros közegben: a gyógyulás idejére be kell vinni a tiszta, száraz istállóba, ahol az almot is mindig szárazon kell tartani. A beteg területet nem szabad nedvesen hagyni és természetesen piszok sem érheti.

 

Ez után el kell távolítani a varat a sebekről. Persze ezt állatorvosra kell bízni, hiszen további sérüléseket okozhatsz vele, ráadásul fájdalmas is a beavatkozás. Ha ez sikerült, jöhet a fertőtlenítőszer, amivel át kell törölni a sebes bőrrészt.

 

Oda kell figyelni, hogy a lábak semmiképpen ne maradjanak nedvesek. Ehhez akár hajszárítót is használhatsz, ha a patás kedvenced nem rémül meg tőle nagyon. Ezek után jöhet a csüdsömör krém, ami segít a baktériumok elpusztításában. Ezeket általában naponta egyszer kell használni: be kell kenni vele a beteg, előzőleg alaposan megtisztított felületeket.

 

Találhatsz különböző csüdsömör tisztító folyadékokat is, melyek a betegség megelőzésére is hatékonyan használhatók. Ezekkel napi szinten ápolhatod a lovad lábát, de a már kialakult betegség ellen is hatásosak.

 

 

A csüdsömörre az őszi-és a tavaszi időszakban nagyon oda kell figyelni. Megelőzheted a problémát, ha napi szinten gondoskodsz lovad lábainak lemosásáról-és megszárításáról. Ha már erre az apróságra odafigyelsz, sokat teszel kedvenc patásod egészségéért!

Link